Čísla - Rachel Wardová

15. ledna 2014 v 15:00 | Abigail |  Série


Recenze na Čísla, serii, která mě zasáhla.
Více v celém článku1 díl.


Série :Čísla
Název dílu: Na útěku
Autor : Rachel Wardová
Nakladatel : Egmont
Počet stran : 320

Anotace :

Jem už od malička vidí v očích lidí čísla. Co ta čísla vlastně znamenají, pochopí v den matčiny smrti - jsou to data, dny, kdy lidé, kterým se dívá do očí, zemřou.
Život je pro Jem těžký, dokud nepotká kluka, kterému říkají Spider. Svět je náhle mnohem krásnější.
Ale cestou do Londýna Jem pozná, že se blíží veliké neštěstí, které navždy otřese jejich životy…
***
Od chvíle, kdy zemřela její matka, Jem věděla o číslech. Věděla o nich už mnohem dřív, vlastně odmalička. Když se podívala někomu do očí, registrovala v nich číslo. Ale jeho význam zjistila v den, kdy její matka zemřela na předávkování drogami. Číslo znamenalo datum úmrtí.
Jem prožívala těžké dětství. Stěhovala se od jedné pěstounky k druhé a všude si připadala jako cizinec. Nejraději se toulala sama a tak tomu bylo i v okamžiku, kdy potkává kluka, jemuž přezdívají Pavouk. Náhodné setkání jí změní život. Nachází někoho opravdu blízkého a svět se rázem stává snesitelnější. Společně se potulují kolem jednoho z londýnských kanálů, klábosí o všem možném a pomalu se sbližují. Na jednom z výletů do města se stanou svědky tragického neštěstí, které Jem předem předpoví. Oni sami katastrofě uniknou, ale ta je jen začátkem událostí, které navždy otřesou jejich životy.


Můj názor:

Když jsem čísla začala číst, připadalo mi to divné, ale zároveň poutavě napsané a zajímavé. První díl je psaný s pohledu Jem. Dívky, která vyrustá v pěstouncké péči. Jem vidí čísla u každího člověka. Číslo znamená datum umrtí daného člověka. Jem se potuluje životem, potká kluka, se kterým po katasrofě utečou ajsou na útěku. Nakonec spolu mají dítě.
Knížka na mě zapůsobila hodně dobře. Bavilo mě to číst. Konec tohoto dílu je sice smutná, ale i přesto mě to bavilo a dalo mi to něco d života. Ale byl to teprve první díl a série se přesunula uplně někam jinam...


Série : Čísla
Název dílu : Chaos
Autor : Rachel Wardová
Nakladatel : Egmont
Počet stran : 368

Anotace:

Adam je šestnáctiletý kluk, který se vzhledem neliší od svých vrstevníků. Přesto je naprosto výjimečný. Stejně jako jeho matka i on vidí čísla. Když se někomu podívá do očí, vidí je. Zpočátku nevěděl, co znamenají. V den smrti své matky pochopil, že jsou to data úmrtí. Vede si poznámky ve svém bloku, kam zapisuje informace o lidech, s nimiž se setká, a jejich čísla. Na stránkách se neustále opakuje číslo 112027. Je jasné, že ten den se stane v Londýně katastrofa velkého rozsahu, při níž zemřou tisíce lidí.
Osudné datum se neodvratně blíží a Adam se trápí čím dál víc. Neví, co má dělat. Neví, jak varovat lidi, aby Londýn opustili a zachránili si životy. Neodvažuje se o tom nikomu říct, bojí se, že by mu nikdo nevěřil.
Ale není sám, kdo o katastrofě ví nebo ji alespoň tuší. Jeho spolužačku Sáru pronásleduje několik měsíců děsivý sen. Vidí Londýn v plamenech, bortící se budovy, mrtvé a zraněné v sutinách. Sára utíká z domova a Adam ji hledá, až ji konečně objeví v jednom squatu. Společně přemýšlejí, jak katastrofě zabránit a jestli je to vůbec možné. Podaří se jim najít způsob, jak lidi varovat? Pokusí se o to? A bude jejich úsilí vůbec k něčemu?

Můj názor :

Druhý díl navazuje na první v dobu, kdy Jem zemřela. V prvním díle měla Jem dítě s Pavoukem. A to dítě se jmenuje Adam. Celý druhý díl je spohledu Sáry a Adama. Sára ma se svým otcem dítě, které vychovává a potkává Adama, který vidí čísla, stejně jako jeho matka. Sára naopak má něco jako procké sny o katastrofě.
Druhý díl byl taky velmi čtivý, vůbec jsem se u toho nenudila, bylo to docela i napínavé, většinou jsem něvěděla, co se bude dít dál a to mě nutilo dál číst, dokud jsem nedočetla druhý díl. Pozn. ta katastrofa se nakonec stala, ale všichni tři i dítě ji přežili.


Série :Čísla
Název dílu: Chaos
Autor : Rachel Wardová
Nakladatel : Egmont
Počet stran : 264

Anotace:

Jsme v roce 2029. Anglie se ještě nevzpamatovala z Chaosu. Katastrofální zemětřesení a následné požáry poničily většinu měst, nefungují rozvodné sítě, počítače, telefony. Adam se Sárou, jejich malou dcerou Miou a bratry Sáry Martym a Lukem, jejichž rodiče zahynuli při požáru, se potulují po anglickém venkově, přespávají ve stanu v improvizovaných táborech, v létě i v krutých zimách. Takový život je drsný, jen s velkými obtížemi se dá sehnat jídlo, pitná voda, základní věci k životu.
V jednom z táborů, kde se přechodně ubytovali, je vyslídí tříčlenná skupinka mužů. Přijíždějí na motorkách, celí v kůži a v jejich čele je nebezpečný vůdce jménem Saul. Brzy se ukáže, že jsou ve službách ilegální vlády, které se podařilo ukrýt se v masivním podzemním bunkru a zásobit se vším potřebným. Saula zajímá především Adam se svými schopnosti vidět čísla. Ví, že by pro ně mohl být velmi prospěšný a snaží se ho zlákat do svých služeb. Když Adam nesouhlasí, násilím ho odvezou do bunkru a s ním i Miu a Sáru, která čeká druhé dítě.
V bunkru panují striktní vězeňské poměry, Adam a Sára s Miou jsou uvězněni a vystaveni teroru ze strany Saula a jeho spolupracovníků.
Ale nesnesitelné věznění netrvá věčně. Všem se za pomoci přátel nakonec podaří utéct a ubránit se Saulovi, který usiluje o jejich životy.

Můj názor :

Třetí díl a zavěrečný díl je opět napsaný střídavě s pohledu Sáry a Adama. U třetího dílu jsem byla taky jako u vydržení, popravdě jsem se tešila až sérii dočtu a málem jsem kašlala i na učení, což se mi i trochu podepsalo na známkách. Tohle je další série , kromě hladových her, kterou mám hodně ráda. Končí to naštěstí dobře. Zápletka není nudná nebo alespoň pro mě nebyla, nevím jak by to bylo u vás.


Shrnutí celé série:

Můžu říct, že se mi celá serie líbila, byla napínavá a skoro nic tomu nechybělo. Autora měla opravdu dobrou fantazii. Jak už jsem řekla je to moje oblíbená serie hned po Hladových hrách. To je asi vše. Ještě dodatek, série je úžasná a úžasně napsaná. v podstatě je to ze tří pohledu. První díl s pohledu Jem drůhý a pohledu Adama a Sáry a třetí s pohledů zase Adama a Sáry.

Zápor:

Co by na tom mohlo být špatné. Snad jen ten smutný konec p
rvního dílu a v druhém to bylo taky docela ke konci smutné. To vidím jako zápor, ale prostě to tam muselo být.


A jen malé upozornění... příméřeči jsou pase trochu nespisovně, tak se nědivte, když to budete číst.
Abigail =) !!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Violett Violett | Web | 15. ledna 2014 v 16:20 | Reagovat

Takže četla jsem jen jedničku a pokud mě pamět netrápí, tak tu knihu máš ode mě :D Jinak ostatní díly jsem zatím ještě nečetla, ale asi začnu :D

2 Kačíí Kačíí | Web | 15. ledna 2014 v 17:04 | Reagovat

tak to si přečíst musím, pěkně jsi mě navnadila :D :D

3 Abigail Abigail | 15. ledna 2014 v 18:01 | Reagovat

[1]: jo mám a je úžasná a moc ti děkuji =) sorry, že jsem tě nezmínila =)

[2]: zaleží na tom jestli to budeš cítit stejně jako já...

4 Violett Violett | Web | 15. ledna 2014 v 22:43 | Reagovat

[3]: To nevadí, jen jsem si nebyla jistá, jestli jsem to radila tobě :D

5 Abigail Abigail | 16. ledna 2014 v 14:13 | Reagovat

[4]: Chapu... radila jsi to mě =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama